Masz
pytania?

Jak wygląda samodzielna wymiana szczotek w wiertarce?

Wiertarka jest jednym z podstawowych elektronarzędzi wykorzystywanym w profesjonalnych warsztatach, jak również w przestrzeniach domowych.
Jak wygląda samodzielna wymiana szczotek w wiertarce?

Wiertarka jest jednym z podstawowych elektronarzędzi wykorzystywanym w profesjonalnych warsztatach, jak również w przestrzeniach domowych. Wiertarki wykorzystywane są najczęściej podczas prac remontowych, budowlanych, jak również wykończeniowych, gdzie umożliwiają szybkie i sprawne wywiercenie otworów na różnorodnych powierzchniach, a także mogą być wykorzystywane do szlifowania czy mieszania farb, klejów lub zapraw. Wiertarka jest urządzeniem, które oczywiście może odmówić nam posłuszeństwa. Co zrobić w sytuacji, kiedy wiertarka przestanie działać? Warto przyjrzeć się szczotkom, które są odpowiedzialne za wirowanie urządzenia.

 

Czym są szczotki w wiertarce?

Szczotki umieszczone we wnętrzu wiertarki są swego rodzaju kontaktem elektrycznym pomiędzy ruchomymi częściami wspomnianego elektronarzędzia. Szczotki współpracują między innymi z komutatorem, dzięki czemu możliwy jest przepływ prądu elektrycznego do wirnika. Szczotki zlokalizowane są na prowadnicach komutatora i są dociskane do jego powierzchni przy pomocy sprężyn. Jeżeli w wiertarce dojdzie do całkowitego zużycia się szczotek, prąd nie przepływa do wirnika i dalsze wiercenie nie jest możliwe.

Kiedy wymienić szczotki?

Każdy właściciel wiertarki powinien wiedzieć, że szczotki w elektronarzędziu powinny być wymieniane regularnie. Wymiana najczęściej powinna mieć miejsce po przepracowaniu około 150 godzin. Jeżeli zauważymy, że wirnik wiertarki kręci się coraz słabiej, warto wyłączyć urządzenie i zajrzeć do jego wnętrza, aby sprawdzić, że szczotki nie są zużyte ze względu na ciągłe tarcie. Kolejnym objawem wskazującym na to, że szczotki są nadmiernie zużyte, jest iskrzenie urządzenia spowodowane niepełnym dociskiem.

Jak samodzielnie wymienić szczotki w wiertarce?

Okazało się, że Twoja wiertarka potrzebujesz nowych szczotek? Nie musisz oddawać jej do punktu serwisowego, ponieważ z łatwością poradzisz sobie z ich samodzielną wymianą. Pamiętaj, aby przed zdemontowaniem obudowy wiertarki, koniecznie odłączyć ją od prądu. Zawsze należy wymieniać obydwie szczotki w wiertarce, nawet jeżeli zużyciu uległa jedynie jedna. W celu wymiany szczotki należy podważyć sprężynkę szczotki za pomocą płaskiego narzędzia, np. nożyka, i następnie lekko uderzyć w wiertarkę, po czym wysunąć szczotkę płynnym ruchem. Na miejsce starej szczotki wkładamy nową szczotkę, następnie montujemy sprężynkę i po wymianie drugiego egzemplarza można nałożyć i zamontować obudowę. Teraz wystarczy tylko włączyć urządzenie i sprawdzić, czy montaż szczotek w wiertarce odbył się poprawnie.

 

Skomentuj wpis

Dodaj komentarz
Brak komentarzy.
najnowsze wpisy
Czy można samodzielnie serwisować elektronarzędzia? Czy można samodzielnie serwisować elektronarzędzia? Papier ścierny do szlifierki — jaki wybrać? Papier ścierny do szlifierki — jaki wybrać? Jak wygląda samodzielna wymiana szczotek w wiertarce? Jak wygląda samodzielna wymiana szczotek w wiertarce?